O Kancelarii

KIO: PKP PLK miała prawo unieważnić przetarg na System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej (SDIP)

16.03.2018

PKP PLK S.A. planowała wdrożyć System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej (SDIP) na 760 stacjach i przystankach kolejowych. Wartość kontaktu oszacowano na ponad 400 mln zł. Na SDIP miały składać się urządzenia takie jak m.in.: elektroniczne wyświetlacze dynamicznej informacji pasażerskiej, wielofunkcyjne infokioski, megafonowy system rozgłoszeniowy (w tym system wspomagania słuchu – pętle indukcyjne), zegary stacyjne systemu sygnalizacji czasu. SDIP miał umożliwiać śledzenie przejazdu pociągu w czasie rzeczywistym oraz informowanie podróżnych np. za pomocą aplikacji mobilny.

Zamówienie w trybie dialogu konkurencyjnego PKP PLK S.A. ogłosiła w lipcu 2017 r. (pierwsze podejście do inwestycji zakończyło się niepowodzeniem - zostało wstrzymane z powodu braku czasu na wykonanie inwestycji przed upływem terminu rozliczenia funduszy unijnych z perspektywy budżetowej 2007-2015).

W styczniu 2018 r. PKP PLK S.A. podjęła decyzję o unieważnieniu postępowania znajdującego się na dość zaawansowanym etapie. Powodem unieważnienia był brak korelacji przebiegu tego postępowania z innym postępowaniem - dotyczącym sieci WAN niezbędnej do funkcjonowania SDIP (PKP PLK S.A. prowadzi postępowanie w celu wyłonienia wykonawcy sieci szkieletowej WAN; postępowanie to przedłuża się z powodu składania przez wykonawców odwołań do KIO). 

Decyzja o unieważnieniu postępowania została zaskarżona przez konsorcjum wykonawców, których oferta wspólna została najwyżej oceniona.

KIO uznała, że PKP PLK S.A. - reprezentowana przez Kancelarię Siedlecki - miała prawo unieważnić postępowanie, a decyzja ta nie była arbitralna.

Wyrok KIO z dnia 8 marca 2018 r. sygn. akt 267/18

Wróć

Kontakt

KANCELARIA PRAWNA TOMASZ SIEDLECKI RADCA PRAWNYul. Nowowiejska 10 lok. 7
00-653 Warszawa

tel. +48 533 025 903
biuro@kancelariasiedlecki.pl