W dniu 24 czerwca 2020 roku w życie weszła ustawa z dnia 04 czerwca 2020 roku o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19, wprowadzająca zmiany w zakresie możliwości potrącania kar umownych z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy o zamówienie publiczne.
Zgodnie dodanym do ustawy z dnia 02 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych artykułem 15r1 w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii w związku z COVID-19 i przez 90 dni od dnia odwołania stanu, który obowiązywał jako ostatni:
o ile zdarzenie powodujące naliczenie kary umownej zaistniało w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo epidemii.
Wskazać należy, że bez znaczenia pozostaje okoliczność, czy do nienależytego wykonania umowy powodującego naliczenie kary umownej doszło na skutek okoliczności związanych z COVID-19, a jedynie czy zaistniały one w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii.
Zamawiający może naliczyć karę umowną z tytułu nienależytego wykonania umowy o zamówienie publiczne, niemniej nie jest uprawniony do jej faktycznego wyegzekwowania poprzez skorzystanie z zabezpieczenia należytego wykonania umowy lub instytucji potrącenia z innymi wierzytelnościami wykonawcy.
Zamawiający może naliczać i egzekwować kary z tytułu zdarzeń, które nastąpiły przed wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii.
W związku z powyższym bieg terminu przedawnienia roszczeń Zamawiającego o zapłatę kary umownej nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na okres stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii i przez 90 dni od dnia odwołania stanu, który obowiązywał jako ostatni.
Ważną zmianą jest również to, że w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii i przez 90 dni od dnia odwołania tych stanów, termin ważności zabezpieczenia należytego wykonania umowy nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu.
Przypomnieć należy, że:
r. pr. Małgorzata Borowiak
Wróć